O tym, jak PRZESZŁOŚĆ kasuje twoje Postanowienia Noworoczne ✨?

Nieświadomość jednocześnie służy ci i jest twoim władcą. Możesz powiedzieć, że to twój przyjazny dżin. Albo oswojona złota rybka. Czy wiesz już jakie polecenie wydasz? Masz 3 życzenia?

 

Twój mózg jest połączeniem kilku ważnych struktur i z jednej strony możesz świadomie kierować swoimi myślami, a z drugiej 95% twoich procesów i zachowań w ciągu dnia… automatycznie przetwarza podświadomość.

 

A podświadomość to potężna maszyna. To komputer, do którego co dzień wpisujesz linijkę kodu – nowy program działania. Jak wiesz, komputer nie osądza, nie odróżnia co jest dobre, a co złe, po prostu przyjmuje każde twoje polecenie.

 

To wyjaśnia i powoli przybliża odpowiedź na kultowe pytanie: „Dlaczego nie spełniają się moje postanowienia z poprzednich lat”?
Każde wydarzenie, cokolwiek dzieje się w twoim życiu jest przez ciebie interpretowane, a każdy ma prawo do innej interpretacji. Dla rolnika deszcz będzie powodem do radości, dla plażowicza na wakacjach może być rozczarowaniem. Do tej interpretacji służy myśl.

 

A myśl wywołuje emocje. To one „tłumaczą” myśl na język ciała i fizyczności.
Emocja powoduje, że w organizmie rusza produkcja określonych związków chemicznych – może być to np. dopamina, czyli neuroprzekaźnik przyjemności albo kortyzol nazywany hormonem stresu. Emocja prowadzi do konkretnego zachowania – inaczej zachowujesz się w trybie „stres” oraz w trybie „przyjemność”.

 

Co dalej? Otóż często powtarzane zachowania tworzą nawyk.
Nawyk ćwiczony, czyli powtarzany wielokrotnie, tworzy osobowość, która determinuje twoje wyniki.
Zauważ, że powtarza się schemat, człowiek wpada w zapętlenie:
Myśl – Emocja – Chemia (Stres lub Przyjemność) – Zachowanie – Nawyk – Osobowość (Wyniki) – Myśl
Tak oto codzienne myśli po wielu latach wpływają, a nawet kształtują twoją osobowość, a przez to wyniki oraz kolejne myśli. Słowem: potrafię, albo nie potrafię.

 

A zatem… ćwiczysz to już od tak dawna, że sam w to uwierzyłeś. Nawet nie pamiętasz kiedy podjąłeś decyzję: potrafię, albo nie potrafię.
Co ciekawe w obu przypadkach masz rację. To także życzenie dla twojego magicznego dżina i złotej rybki. Myśli, w które uwierzyłeś to przekonania, a przekonania to instrukcje dla twojej podświadomości.

 

I teraz najważniejsze. Jeżeli swoją podświadomość karmisz „nie potrafię” przez kilka lat, to nie zmienisz tego jednym krótkim postanowieniem – czas przyłożyć się do tego bardziej.

 

Jaką w tym wszystkim rolę odgrywa przeszłość?

 

Kiedy dzisiaj przeglądasz swój mentalny komputer, to odkrywasz, że wiele programów, czyli zachowań powstała dawno temu. Wiele strategii wgrałeś lub skopiowałeś od rodziców, kultury (itd.) mając dosłownie kilka lat.

 

Popatrz, jeśli swój własny laptop zmieniasz co klika lat, to wprowadzasz w programy pewien porządek. Kiedy zatem wymienisz programy w swoim umyśle? Pierwszym krokiem jest zauważenie nawyków i przekonań. Drugim zrozumienie okoliczności w których powstały. Trzeci krok to rozmowa ze sobą i ułożenie nowego, sprzyjającego przekonania (więcej o tym procesie już w Nowym Roku).
Dam ci bardzo prosty przykład, tak żeby łatwiej było zrozumieć, jak działa proces. Zakładamy, że chcesz ćwiczyć i zadbać o swoje ciało. Ok? Jednak stale myślisz o sobie, że jesteś nietrakcyjny i tak już od wielu lat. Zatem twoja podświadomość dostaje taką instrukcje: zauważaj sytuacje i reaguj jak osoba nieatrakcyjna.

 

Jesteś w starym schemacie, który ogranicza. Dobra sylwetka tu nie pasuje. Poczucie bycia nieatrakcyjnym to autosabotaż dla twojego nowego przekonania. Im szybciej się go pozbędziesz, tym łatwiej je zrealizujesz.

 

Uświadom sobie kiedy uwierzyłeś w myśl o swojej nieatrakcyjności. Mogła to być lekcja WF kiedy dzieci w szatni śmiały się z twojego wyglądu Może ktoś cię skrytykował. Zobacz wydarzenie z przeszłości, poczuj tę emocję i ją zaakceptuj. Następnie nadaj tej myśli nowe znaczenie. Z pewnością mając tyle lat, ile masz dzisiaj, zobaczysz ją w zupełnie innym świetle.

 

To samo dotyczy wszystkich postanowień. Tych o sukcesie, rodzinie, nowej lepszej pracy, czy wakacjach marzeń.

 

No dobrze, jak wyjść z tego koła?
I jak sprawić, aby być skutecznym w podejmowaniu zobowiązań?

 

1) Aby zmienić swoje dotychczasowe myśli – czyli wyjść z koła przeszłości myśli – nawyki – wyniki – myśli musisz stać się kimś nowym. Stać się nową osobą z nową osobowością, reagującą „po nowemu” czyli, efektywniej i bardziej racjonalnie niż w przeszłości. Dlaczego? Bo stara osobowość nie zrealizuje nowych postanowień! Zdecyduj więc, których starych programów myślowych pozbędziesz się i jakich nowych przekonań potrzebujesz, jako nowa osoba.

 

2) Zaprzyjaźnij się ze swoją podświadomością i codziennie przekazuj jej dobre myśli. Pamiętasz? Każda myśl produkuje przyjemność lub stres – sam wybierasz czym się karmisz. Czy myślisz, że jest różnica w twoim ciele po 10 latach karmienia się stresem lub radością?

 

3) Zwracaj uwagę na to, co mówisz do siebie i co myślisz. Przez cały dzień, ale szczególnie na kilka minut przed zaśnięciem i po obudzeniu, bo to ma duży wpływ na twoją podświadomość – o tym jest film dr Wayne’a Dyer’a https://www.youtube.com/watch?v=Kvs-_22lwjA&t=153s

 

4) Swoje postanowienia noworoczne oprzyj na solidnym fundamencie. Zatrudnij zarówno logiczną (lewą) i artystyczną (prawą) część umysłu. Najwięksi geniusze na świecie mieli bardzo dobrze zrównoważone obie półkule.

 

5) Swoje cele zapisz, a także narysuj w kolorze. Zaangażuj swoje wszystkie zmysły. Poczuj emocje jakbyś już był nową osobą. Powiedz na głos co widzisz, by umysł oswoił się z nowym Tobą. Zaprzyjaźnij z tą osobowością.

 

Im więcej zmysłów zaangażujesz, im bardziej dotrzesz do podświadomości z nowym celem i powyrzucasz stare przekonania – tym lepszy wynik osiągniesz. Możesz pracować samodzielnie nad swoimi planami, przy zaangażowaniu i regularnym ćwiczeniu, dasz radę!

 

A jeśli chcesz więcej wiedzieć jak efektywnie zaplanować swój Nowy Rok i jak zatrudnić do tego podświadomość, zapraszam na sesję indywidualną #BYĆ SOBĄ. Przeczytaj też koniecznie Mapowanie Celów Brian Mayne! Świetnie się czyta i wiele wyjaśnia.

 

No dobrze, to co czas na wspaniały rok 2019! Tego Ci życzę z całego serca!♥
Joanna

 

???

 

Post na podstawie 100 dnia z cyklu #100dniByciaSoba, które dodawały mocy przez cały 2018 rok w dążeniu do życia, jakim naprawdę chcesz żyć, przy założeniu, które stawiam, że bycie sobą to:
– poczucie dumy
– poczucie szczęścia
– poczucie spójności
– poczucie spełnienia
– poczucie odwagi
w życiu prywatnym i zawodowym w obszarach: biznes, miłość, przyjaźń, zdrowie, pasje i misja życiowa.
Znajdziesz tu przykłady ludzi znanych, zasady różnych szkół i filozofii, ćwiczenia do praktykowania i moje własne case’y, którymi chcę się z Tobą podzielić.

 

Dzień we współpracy z Piotr Strzyżewski