Dlaczego warto inwestować w młodość i atrakcyjność?

Tego ranka Mona Lisa nie wydała mi się zbyt piękna. Miała w sobie coś męskiego, była zbyt pulchna i na pewno nie wygrałaby ze mną na zdjęciach próbnych w Cinecittá. Ale właśnie wtedy zrozumiałam, dlaczego jej niezwykły urok oczarował całą ludzkość (…). Gdy tak patrzyłyśmy na siebie, jak dwie nieznajome, zanim ktoś je sobie przedstawi, zrozumiałam, że jej fascynujący urok rodzi się z wewnętrznego spokoju, z głębokiej znajomości samej siebie (Sophia Loren).

Według Bogdana Wojciszke, profesora nauk humanistycznych, istnieje w psychologii  takie zjawisko jak atrakcyjność interpersonalna i mówiąc najprościej jest to pozytywna postawa w stosunku do innego człowieka, na którą składają się dwa elementy.

Po pierwsze: sympatia, czyli skłonność do lubienia i chęć przebywania z daną osobą  oraz po drugie: szacunek, czyli podziw dla danej osoby oraz wola do poszukiwania, rekomendowania i dzielenia się jej opinią. W jaki sposób kształtuje się ta postawa, innymi słowy, jak to się dzieje, że zaczynamy kogoś lubić? Sympatia do drugiej osoby nie bierze się znikąd, a wręcz przeciwnie, ma solidne podstawy. Wzbudzana jest przez różne korzystne własności drugiego człowieka nazywane wyznacznikami atrakcyjności.

Najważniejsze z nich dotyczą takich obszarów, jak atrakcyjność fizyczna, a więc nasza powierzchowność, to, jak wyglądamy, jak się prezentujemy, stopnień podobieństwa do nas, bo nasz mózg lubi to, co zna – wtedy ma pełen komfort i czuje się bezpiecznie oraz zachowania, jakie ta osoba na nas kieruje, czyli nastawienie do nas, najchętniej, rzecz jasna, pełne pozytywności i optymizmu.

Prawdziwa piękność to nie tylko wyrażanie samego siebie, ale także dar dla tych, którzy są blisko. Pielęgnowanie jej jest formą szacunku dla tych, których kochamy. To prawda, z biegiem lat kosztuje to coraz więcej wysiłku i wymaga wielkiej dyscypliny. Ciało potrzebuje pielęgnacji i ćwiczeń, a także pewnej dozy cierpliwości.

Tym, którzy pytali mnie o mój sekret, odpowiadałam zawsze odwołując się do zdrowego rozsądku: każdy musi znaleźć równowagę między odpoczynkiem a aktywnością, pracą a snem, rozkoszami dobrej kuchni a przestrzeganiem zdrowej i zrównoważonej diety. Prawdziwy jednak eliksir młodości kryje się w energii i fantazji, z jaką stawiamy czoło wyzwaniom każdego dnia, a także pasji wkładanej w naszą pracę i zajęcia, w umiejętności wykorzystywania naszych talentów i godzenia się z naszymi ograniczeniami (Sophia Loren).